Gdy księgowy jedzie na wakacje

środa, 01 sierpień 2018 19:42 //
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Nie samą pracą człowiek żyje – wiadomo to nie od dziś. Akurat jesteśmy w samym środku sezonu urlopowego. Jedni wyjeżdżają, inni już wrócili, a jeszcze inni z utęsknieniem czekają na początek wolnego.

Zgodnie z przepisami polskiego prawa urlop należy się każdemu, kto jest zatrudniony na umowę o pracę. Wymiar urlopu uzależniony jest od stażu pracy. Urlopy zwykle planuje się z dużym wyprzedzeniem – taka praktyka powszechna jest zwłaszcza w dużych korporacjach. Ale również w małych firmach urlopy wypoczynkowe ustala się wcześniej, po to by każdy z pracowników miał szansę z nich skorzystać, a firma na tym nie ucierpiała i mogła w miarę sprawnie funkcjonować.

A co zrobić gdy księgowa obsługująca firmę bądź w niej zatrudniona idzie na urlop? Jak wiadomo obowiązki księgowe są bardzo istotne. Konieczność dotrzymywania terminów, odpowiedni czas wysyłania dokumentów do różnych instytucji, dokonywanie rozliczeń i podsumowań. Co w sytuacji gdy główna księgowa w firmie bierze dłuższy urlop i nie ma jej przez dwa tygodnie? Jak zapewnić sprawne funkcjonowanie firmy w tym czasie?

W przypadku głównego księgowego, podobnie jak i pracujących na innych stanowiskach pracownik zobowiązany jest to wskazania osoby, która zastąpi ją w czasie nieobecności. Może być to inna osoba, posiadająca odpowiednie kwalifikacje, która na czas nieobecności księgowej będzie w stanie sprostać jej obowiązkom.

Inna kwestia jest taka, że przed odejściem na dłuższy urlop księgowa powinna uporządkować wszelkie sprawy związane z księgowością w firmie dla której pracuje. Chodzi o to by w miarę możliwości załatwić wszelkie sprawy, formalności, dokumenty i rozliczenia. Jeśli jest coś czego nie da się zrobić z wyprzedzeniem, wówczas realizację tych obowiązków można zlecić innemu pracownikowi.

Ważne by zakres prac jakie należy wykonać oraz termin ustalić wcześniej, żeby w trakcie nie było żadnych nieporozumień. Nikt nie lubi gdy mu się przeszkadza na urlopie, a odpowiednio przygotowany grunt powinien być gwarancją tego, że wypoczynek będzie udany.

Warto pamiętać, że urlop należy się każdemu pracownikowi, bez względu na pełnione stanowisko. Czy jest to dobra księgowa Lublin czy osoba odpowiedzialna za jakiekolwiek inne obowiązki ma prawo skorzystać z przysługującego jej urlopu, w odpowiednim wymiarze.

Skomentuj

Programy dla firm

  • Faktury - program do fakturowania

    Faktury - program do fakturowania

    Program Faktury skierowany jest dla małych i średnich firm, a dzięki prostej i intuicyjnej obsłudze, może być z powodzeniem używany…

Wasze komentarze