Zastanawiasz się nad założeniem firmy budowlanej, ale brakuje ci gotówki na sprzęt? Leasing maszyn budowlanych to opcja dla Ciebie

wtorek, 29 sierpień 2017 20:04 //
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Dobra koniunktura na rynku budowlanym zachęca do otwierania kolejnych firm w tej branży. Chociaż część przedsiębiorców startuje ze sprzętem kupionym za gotówkę, coraz większą popularnością cieszy się leasing maszyn budowlanych. W wielu przypadkach to rozwiązanie korzystniejsze niż kredyt bankowy.

Leasing maszyn budowlanych opiera się na identycznych zasadach jak leasing samochodów. Wiąże się właściwie z takimi samymi korzyściami, dlatego warto rozważyć taką formę finansowania zakupu.

Istota leasingu maszyn budowlanych

Leasing sprzętu budowlanego polega na udostępnieniu konkretnego sprzętu lub urządzeń przez firmę leasingową w zamian za opłacanie miesięcznych rat. Po zakończonej umowie leasingobiorca może stać się właścicielem użytkowanych maszyn poprzez wykup.

Zwykle leasing charakteryzuje się elastycznymi warunkami umowy oraz płatności. Dostosowane do indywidualnych potrzeb i oczekiwań przedsiębiorców, pozwalają na terminową spłatę swoich zobowiązań – w wygodnym terminie, z optymalną ratą i dopasowanym okresem trwania umowy.

Chociaż leasing sprzętu używanego jest możliwy, istnieje wiele ograniczeń utrudniających uzyskanie tej formy finansowania, np. dopuszczalny maksymalny wiek maszyn. Natomiast największe szanse na leasing sprzętu mają przedsiębiorstwa, które zainteresowane są nowymi maszynami. Jako że niektóre firmy leasingowe współpracują z dystrybutorami, można liczyć na atrakcyjne warunki cenowe.

Szeroki wybór maszyn budowlanych

Chcąc wziąć maszyny budowlane w leasing, można skorzystać z szerokiego wyboru sprzętu różnych marek. Firmy leasingowe finansują nowe i używane urządzenia, wśród których wymienić można m.in.:

 • koparki
 • ładowarki
 • koparko-ładowarki
 • maszyny drogowe
 • spycharki
 • wózki widłowe
 • oraz wiele innych, mniej lub bardziej specjalistycznych sprzętów

 

Dzięki tak dużej różnorodności można otworzyć firmę, której działalność będzie skoncentrowana w różnych działach branży budowlanej.

Uproszczone formalności to standard

Cechą charakteryzującą leasing maszyn budowlanych są uproszczone formalności. Chociaż firmy leasingowe zwracają uwagę na wysokość przychodów, ma on mniejsze znaczenie w porównaniu ze zdolnością kredytową. Wynika to ze specyfiki leasingu – właścicielem użytkowanego sprzętu w okresie trwania umowy pozostaje wyłącznie firma leasingowa. W momencie, gdy leasingobiorca przestaje spłacać raty, maszyna trafia ponownie w ręce leasingodawcy.

Uproszczone procedury oznaczają również możliwość szybkiego odbioru leasingowanej maszyny – w zależności od dostępności sprzętu i uzyskania pozytywnej decyzji nawet w 24-72 godziny po podpisaniu umowy.

Kiedy warto zdecydować się na leasing?

Leasing maszyn budowlanych to korzystne rozwiązanie w wielu przypadkach. Taką opcję warto rozważyć, gdy przedsiębiorca:

 • nie posiada wystarczająco dużych środków na finansowanie zakupu sprzętu za gotówkę
 • chce zachować płynność finansową, a istnieje duże prawdopodobieństwo, że doszłoby do jej zachwiania w momencie zakupu maszyn za gotówkę
 • zamierza osiągnąć większe korzyści podatkowe
 • nie chce lub nie może uzyskać kredytu bankowego

Jeśli zamierzasz wziąć maszyny budowlane w leasing, porównaj oferty proponowane przez firmy leasingowe. Istotną rolę odgrywa nie tylko wysokość oprocentowania, opłata wstępna czy maksymalny czas trwania umowy, ale również cena leasingowanego sprzętu. Najwięksi leasingodawcy współpracują z największymi producentami maszyn budowlanych, co pozwala uzyskać atrakcyjne warunki zakupu.

Skomentuj

Programy dla firm

 • Faktury - program do fakturowania

  Faktury - program do fakturowania

  Program Faktury skierowany jest dla małych i średnich firm, a dzięki prostej i intuicyjnej obsłudze, może być z powodzeniem używany…

Wasze komentarze