Faktoring jest drogi – prawda czy mit?

sobota, 18 marzec 2017 17:24 //
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Należy pamiętać, że każda forma finansowania działalności zawiera unikalne cechy i przynosi inne korzyści firmom. Dlatego warto porównać faktoring z inną usługą na przykład kredytem. Aby potwierdzić lub zaprzeczyć, że faktoring faktycznie jest drogi, należy odpowiedzieć na kilka pytań: Jaka jest cena faktoringu i jakie korzyści z niego płyną? Czym się różni kredyt od faktoringu?

Różnice pomiędzy kredytem a faktoringiem

Kredyt przyznawany jest celowo, czyli otrzymane środki trzeba wykorzystać pod ten cel. Natomiast finansowanie z faktoringu można przeznaczyć na cel wybrany przez przedsiębiorcę. Decydując się na kredyt przedsiębiorca otrzymuje gotówkę, ale to na nim spoczywa też obowiązek i problem ściągania należności oraz terminowej płatności za usługi. Gdy decydujemy się na faktoring, to faktor kontroluje nabyte wierzytelności, przejmuje w części bądź w całości ryzyko niewypłacalności kontrahentów. W cenie faktoringu są zawarte takie usługi jak: wynagrodzenie za finansowanie faktur, weryfikacja odbiorców, monitoring płatności i podjęte ryzyko niewypłacalności kontrahenta. Pamiętajmy, że kredyt jest usługą jednorodną, a faktoring złożoną. Dlatego cena tych usług nie może być porównywana w skali 1:1. O faktoringu należy mówić jako o usłudze kompleksowej, która przynosi więcej korzyści niż kredyt.

Co zyskuje przedsiębiorca?

Wybierając faktoring, przedsiębiorcy od razu zyskują płynność finansową, pomoc z windykacją i bezpieczeństwo. Firma dostaje gotówkę od razu po wystawieniu faktury, czyli może opłacić zobowiązania w terminie. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą starać się o rabaty u dostawców za płatność w krótkim terminie. Przedsiębiorcy zyskują dyscyplinę płatniczą odbiorców, bezpieczeństwo (weryfikacja i ubezpieczenie odbiorców). Firma może się rozwijać, ma wsparcie finansowe i administracyjne ze strony faktora. Dlatego warto zastanowić się, co otrzymujemy w cenie kredytu, faktoringu czy innej usługi.

Jaka jest cena faktoringu?

Nie ma jednej ceny faktoringu. Wysokość opłat jest uzależniona od indywidualnie wynegocjowanych warunków z faktorem. Im większa jest transakcja, tym niższa cena usługi. Cena faktoringu zależy od wielkości obrotu przekazanego do faktoringu, terminów płatności, liczby odbiorców, do których sprzedaje firma oraz obecnej kondycji finansowej przedsiębiorcy.

Patrząc na korzyści, jakie płyną z usługi faktoringu twierdzenie, że faktoring jest drogi należy uznać za błędne i bezpodstawne. Co więcej, faktoring jest jednym z najlepszych produktów finansowych spośród obecnie dostępnych na rynku, ponieważ oferuje kilka usług. Jeśli do ceny kredytu dodalibyśmy ceny za usługi, które są dostępne w faktoringu, to doszlibyśmy do wniosku, że będzie to bardzo droga opcja.

Skomentuj

Programy dla firm

  • Faktury - program do fakturowania

    Faktury - program do fakturowania

    Program Faktury skierowany jest dla małych i średnich firm, a dzięki prostej i intuicyjnej obsłudze, może być z powodzeniem używany…

Wasze komentarze