Leasing samochodowy w 6 krokach - podpowiadamy, co to jest, kto może z niego skorzystać i czy takie rozwiązanie się opłaca

poniedziałek, 06 marzec 2017 21:30 //
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Leasingodawcy obserwują zwiększone zainteresowanie leasingiem samochodowym. To rozwiązanie, które wiąże się z wieloma zaletami – zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorstw. Jeśli i ty rozważasz taką opcję, poznaj najważniejsze informacje o tej formie finansowania zakupu auta.

Leasing samochodowy to rozwiązanie, które pozwala na pozyskanie pojazdu na korzystnych warunkach. Chociaż kalkulator leasingu zawsze dolicza nałożone odsetki, w wielu przypadkach jest to opcja opłacalna.

Najważniejsze informacje o leasingu samochodowym

Krok 1. Poznaj istotę leasingu

Istotą leasingu jest przekazanie przez firmę leasingową pojazdu w użytkowanie leasingobiorcy. W zamian zachodzi konieczność opłacania miesięcznych rat leasingowych.

Krok 2. Leasing operacyjny czy finansowy?

Podejmując decyzję o leasingowaniu samochodu, należy zastanowić się nad jego rodzajem. Wśród przedsiębiorców najpopularniejszym rozwiązaniem jest leasing operacyjny, którego istotą jest udostępnienie auta na określony czas w zamian za raty leasingowe. W tym przypadku leasingobiorca może wliczyć w koszty uzyskania przychodu całą ratę leasingową, zaś leasingobiorca dokonuje odpisów amortyzacyjnych.

Alternatywą jest leasing finansowy, w ramach którego leasingobiorca dokonuje amortyzacji. Umowa gwarantuje również przejście na własność użytkowanego auta po zakończeniu umowy.

Krok 3. Sprawdź ofertę leasingu konsumenckiego

Leasing, choć kojarzony przede wszystkim z ofertą dla firm, dedykowany jest również klientom indywidualnym. Dostępny jako leasing konsumencki pozwala skorzystać z alternatywnej dla kredytu formy finansowania zakupu auta na korzystnych warunkach.

Krok 4. Poznaj warunki leasingu

Decydując się na leasing, warto zapoznać się z warunkami ustalonymi przez firmę leasingową. Często trzeba wykazywać odpowiednio wysokie obroty roczne, osiągać dochody na wystarczającym poziomie, mieć dobrą historię kredytową. Warto jednak mieć świadomość, że niektóre firmy leasingowe kierują się uproszczonymi procedurami. Tak jest m.in. w Toyota Leasing gdzie oferowany jest Leasing SMARTPLAN – wszystkich formalności można dopełnić bezpośrednio u dealera.

Krok 5. Oszacuj koszty leasingu

Zanim zdecydujesz się na ofertę firmy leasingowej, oszacuj koszty. Wykorzystuj kalkulator leasingowy, możesz obliczyć wysokość comiesięcznej raty. Modyfikując okres trwania umowy, możesz elastycznie dopasować zobowiązanie do swoich możliwości finansowych.

Krok 6. Sprawdź korzyści dla siebie

Leasing wiąże się z wieloma korzyściami. Przede wszystkim nie angażuje wszystkich środków finansowych – zarówno w przypadku przedsiębiorstw, jak i klientów indywidualnych. Wolny kapitał można więc przeznaczyć na działania związane z bieżącymi inwestycjami.

W przypadku firm, kalkulator leasingowy wskazuje na wiele korzyści podatkowych. Rata leasingowa pozwala na zmniejszenie podstawy opodatkowania, a co za tym idzie – obniżenie wysokości wpłacanych podatków.

Wybór leasingu

Leasing to także świetne rozwiązanie dla osób, które mają w planach wymianę pojazdu. Decydując się np. ofertę Leasing SMARTPLAN, można co 3-4 lata korzystać z nowego auta. Jest to rozwiązanie opłacalne, ponieważ leasingobiorca spłaca w ratach część wartości pojazdu, która odpowiada rzeczywistej utracie wartości auta w czasie trwania umowy leasingowej.

Zanim zdecydujesz się na leasing, przeanalizuj ofertę pod kątem swoich potrzeb. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że taka forma finansowania zakupu auta spełni twoje oczekiwania.

Skomentuj

Programy dla firm

  • Faktury - program do fakturowania

    Faktury - program do fakturowania

    Program Faktury skierowany jest dla małych i średnich firm, a dzięki prostej i intuicyjnej obsłudze, może być z powodzeniem używany…

Wasze komentarze