Norma ISO 9001 to najbardziej rozpoznawany standard na całym świecie. Jej zapisy dotyczą systemu zarządzania jakością. Do tej pory certyfikat ISO w tym zakresie uzyskało już ponad milion organizacji. W tym artykule przyjrzymy się bliżej zawartości normy ISO 9001:2015, czyli wersji po rewizji.
Struktura normy
Norma ISO 9001 została zrewidowana tak, aby była bardziej czytelna i łatwa do zastosowania w organizacjach różnego typu i wielkości. Dla osób, które znały poprzednią wersję normy zmianą, która pierwsza wpadnie w oko będzie zapewne zmiana jej struktury. Obecnie jest ona zgodna z założeniami Annex SL. Dzięki temu treści są zorganizowane w sposób spójny i racjonalny.
Ryzyko
Nowa norma bardzo dużą uwagę zwraca na ryzyko. Jego szacowanie jest niezbędne do efektywnego działania organizacji, zwłaszcza w momentach kryzysowych. Warto podkreślić, że norma w aktualnym kształcie mówi zarówno o zagrożeniach, jak i szansach. Przedsiębiorstwo, w którym działa system zarządzania jakością zgodny z normą ISO 9001:2015 powinno przewidywać oba rodzaje zdarzeń i wypracować adekwatne sposoby postępowania w każdej sytuacji.
Podejście procesowe
Zrewidowana norma kładzie jeszcze większy nacisk na podejście procesowe. Zgodnie z jej wymogami organizacja jest zobowiązana do sporządzenia opisu procesów wraz z danymi wejściowymi i wyjściowymi, a także wszelkimi powiązaniami między nimi.
Dokumentacja
Wiele osób obawiało się, że zmiany będą wiązały się z koniecznością opracowywania nowych dokumentów. Tymczasem norma ISO 9001:2015 wprowadza znaczne ułatwienia formalne i większą swobodę w prowadzeniu dokumentacji. Warto też zaznaczyć, że firmy, które posiadają certyfikaty związane z poprzednią wersją normy nie muszą dostosowywać terminologii, ani struktury wszystkich procedur i zapisów do nowych wymagań. Aby zapoznać się ze szczegółami wprowadzonych zmian warto wziąć udział w specjalnym szkoleniu z tego zakresu: http://www.szkolenia.bureauveritas.pl/iso-90012015-planowane-zmiany/
Zapoznaj się ze zmianami w normie ISO 9001.