Systemy zabezpieczeń dla firm - dowiedz się, co to jest i czy warto inwestować w tę usługę

sobota, 01 październik 2016 07:06 //
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Rola systemów zabezpieczeń cały czas rośnie. Są obecne między innymi w biurowcach, zakładach produkcyjnych, muzeach. Czym właściwie są systemy zabezpieczeń i jak mogą pomóc w codziennym zarządzaniu firmą?

Jak działają systemy zabezpieczeń?

System zabezpieczeń to specjalnie zaprojektowany układ urządzeń pozwalający na szybkie wykrywanie wszelkich zagrożeń, dzięki czemu możliwe jest ich usunięcie przed wywołaniem poważniejszych szkód. Katalog wykorzystywanych w takich systemach urządzeń jest bardzo szeroki. Do najpopularniejszych należą alarmy, kamery, czujniki oraz urządzenia kontroli dostępu.

System zabezpieczeń powinien być zaprojektowany z myślą o konkretnej firmie i konkretnym budynku, bez pomijania czynników takich jak układ pomieszczeń, liczba pracowników, prawdopodobieństwo wystąpienia danego zdarzenia, etc. Dobrze zaprojektowane systemy zabezpieczeń są w stanie monitorować wszystkie pomieszczenia budynku i cały teren firmy 24 godziny na dobę i przez 7 dni w tygodniu. Rodzaj alarmów czy sposób kontroli dostępu (np. karta wstępu, hasła bezpieczeństwa, etc.) powinny również być dopasowane do specyfiki firmy, w której zostaną zainstalowane.

Systemy zabezpieczeń - dowiedz się więcej w serwisie Konsalnet

Przed czym chronią systemy zabezpieczeń?

Najczęstsze zagrożenia, w przypadku których systemy zabezpieczeń często okazują się być na wagę złota, to włamania, kradzieże, pożary, awarie i obecność osób nieupoważnionych. W przypadku niektórych podmiotów konieczne jest rozszerzenie tego katalogu, np. o zabezpieczenie przed odcięciem zasilania lub skokami napięcia, powodzią, ulewą, silnym wiatrem. Systemy zabezpieczeń pozwalają zidentyfikować zagrożenie na tyle szybko, aby dało się zareagować przed wystąpieniem szkody, mogą też zautomatyzować niektóre mechanizmy, np. wezwać policję w przypadku wykrycia próby włamania lub odciąć zasilanie przegrzewającej się maszyny. Dobór odpowiednich urządzeń zależy od tego, jakie zagrożenia są najbardziej charakterystyczne dla danej branży.

Systemy zabezpieczeń czy ochrona fizyczna?

Najskuteczniejszym zabezpieczeniem naszej firmy będzie połączenie obu tych metod, zwłaszcza w przypadku dużego budynku lub rozległego terenu. Obecni na miejscu ochroniarze mogą zareagować od razu - nie trzeba czekać na przyjazd policji lub innych służb. Co więcej, ludzie są w stanie zareagować szybko i nieszablonowo. Nie warto jednak rezygnować z techniki – ludzie mają swoje ograniczenia, często nie są w stanie monitorować całego obiektu jednocześnie, j są omylni. Urządzenia nie męczą się, nie ulegają rozkojarzeniu. Jeśli nasz budżet jest ograniczony i musimy wybierać,  należy wziąć pod uwagę wiele dodatkowych czynników, jak np. okolica w której znajduje się obiekt, jego rozmiar, czy odległość do najbliższego komisariatu policji.

Skomentuj

Programy dla firm

  • Faktury - program do fakturowania

    Faktury - program do fakturowania

    Program Faktury skierowany jest dla małych i średnich firm, a dzięki prostej i intuicyjnej obsłudze, może być z powodzeniem używany…

Wasze komentarze