Jak zapewnić bezpieczeństwo informacji?

wtorek, 30 sierpień 2016 19:47 //
Oceń ten artykuł
(1 głos)

W dzisiejszych czasach informacja jest najważniejszym zasobem dla przedsiębiorstw. Zarządzanie bezpieczeństwem danych powstających, przetwarzanych i gromadzonych każdego dnia jest dużym wyzwaniem.

Ograniczenie ryzyka utraty lub nieuprawnionego użycia informacji możliwe jest dzięki wdrożeniu odpowiednich systemów zabezpieczeń.

Zarządzanie bezpieczeństwem informacji

Od niedawna coraz większą popularnością cieszy się  norma ISO 27001. Jej zapisy dotyczą zapewnienia bezpieczeństwa każdego rodzaju informacji, niezależnie od formy ich przechowywania. Warto wiedzieć, że do systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji kwalifikują się zarówno dane komputerowe, czyli teść maili, jak również wszelkie druki, także te podawane do publicznej wiadomości. Ochronie i kontroli podlegają wszystkie formy przechowywania i komunikowania danych. Po wprowadzeniu w życie założeń normy, audytor z jednostki certyfikującej sprawdza, czy wszystko jest w porządku. W przypadku występowania niezgodności organizacja ma czas na wprowadzenie poprawek. Celem ISO 27001 jest umożliwienie prowadzenia działalności nawet w przypadku zdarzeń losowych np. pożaru, włamania do systemu, a nawet aktu terrorystycznego. Więcej o wdrażaniu systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji zgodnego z jej wytycznymi można przeczytać na stronie: http://www.bureauveritas.pl/services+sheet/certyfikacja-iso27001.

Audyt Etycznego Hakera

W świecie IT poziom skomplikowania oraz wnikliwości w sprawdzaniu bezpieczeństwa danych jest znacznie wyższy niż w pozostałych branżach. Od niedawna wykorzystuje się tutaj wiedzę osób, które w przeszłości dokonywały ataków hakerskich. Audyt CEH (skrót od angielskiego Certified Ethical Hacker) to wyspecjalizowany proces badania poziomu bezpieczeństwa systemów informatycznych. Podczas takiej kontroli audytor ręcznie oraz za pomocą narzędzi automatycznych bada odporność systemów na ataki. Chodzi tu przede wszystkim o nieuprawnione przejęcie i użycie danych, bądź ich skasowanie.

Skomentuj

Programy dla firm

  • Faktury - program do fakturowania

    Faktury - program do fakturowania

    Program Faktury skierowany jest dla małych i średnich firm, a dzięki prostej i intuicyjnej obsłudze, może być z powodzeniem używany…

Wasze komentarze