Taśmy transportujące modularne

poniedziałek, 01 sierpień 2016 20:30 //
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Każda czynna linia produkcyjna musi zostać zaopatrzona w taśmy transportujące. Nie zawsze wystarczają tradycyjne taśmy – czasem konieczne jest sięgnięcie po specjalne, np. modularne. Co warto o nich wiedzieć?

Producenci taśm transportujących doskonale poznali oczekiwania firm produkcyjnych działających w różnych branżach. Szczególnie duże potrzeby wykazuje w tej kwestii branża spożywcza. Gotowe produkty mogą być lepkie, podatne na kruszenie się czy mokre. W związku z tym potrzebne są różne taśmy transportujące. Jednymi z częściej wykorzystywanych są taśmy transportujące modularne. Są one zbudowane z modułów produkowanych z tworzyw sztucznych. W zależności od potrzeb przedsiębiorstwa, firmy zajmujące się dystrybucją takich produktów (np. firma Wilhelm Herm. Müller) są w stanie dostarczyć taśmy transportujące modularne składające się z modułów zamkniętych lub otwartych.

Typy taśm transportujących modularnych

Konstrukcja wyróżnia taśmy transportujące modularne od pozostałych dostępnych na rynku. Warto jednak pamiętać, że konstrukcja to jedno, zaś typ taśmy to druga kwestia. W tym przypadku klienci mogą wybierać wśród taśm prostych, łukowych i spiralnych. To, czy w zakładzie produkcyjnym będą potrzebne tylko taśmy transportujące modularne proste czy też łukowe lub spiralne jest uwarunkowane głównie wielkością przestrzeni. Jeżeli hala produkcyjna jest duża, to nie ma potrzeby wykorzystywać każdy centymetr powierzchni.

Taśmy do zadań specjalnych

Z uwagi na konstrukcję, taśmy transportujące modularne są wykorzystywane głównie tam, gdzie w trakcie produkcji konieczne jest korzystanie z wody lub smaru. Wykorzystanie modułów gwarantuje, że usunięcie nadmiaru choćby wody nie będzie większym problemem, z pewnością zaś nie wstrzyma produkcji. Wyeliminowanie przestojów sprawia zaś, że produkcja jest wydajna. To właśnie konieczność oczyszczenia taśmy transportujące często wiąże się z koniecznością chwilowego wstrzymania produkcji.

Regularne przeglądy są koniecznością

Wszystkie taśmy transportujące wykorzystywane w zakładach produkcyjnych muszą być systematycznie poddawane ocenie. Specjalista dokonujący przeglądu jest w stanie stwierdzić, czy konieczna jest wymiana taśmy lub przeprowadzenie czynności konserwacyjnych. W tym przypadku nie ma żadnych odstępstw od reguły. Mimo że taśmy modularne są wytrzymałe i świetnie nadają się do transportu zarówno produktów lekkich, jak i ciężkich, to jednak tylko regularne badanie ich stanu pozwala dać gwarancję, że produkcja będzie odbywała się bez niepotrzebnych przestojów.

Skomentuj

Programy dla firm

  • Faktury - program do fakturowania

    Faktury - program do fakturowania

    Program Faktury skierowany jest dla małych i średnich firm, a dzięki prostej i intuicyjnej obsłudze, może być z powodzeniem używany…

Wasze komentarze