Wady i zalety zewnętrznego biura rachunkowego

poniedziałek, 21 listopad 2016 20:37 //
Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Zakładając firmę, zarówno w formie działalności gospodarczej jak i spółki, należy już na samym początku podjąć decyzję o formie prowadzenia księgowości. Jest ona niezbędna przede wszystkim ze względu obowiązku podatkowego, a także innych obowiązków np. sprawozdawczych w przypadku spółek. W kwestii prowadzenia księgowości pojawia się podstawowy dylemat: czy zatrudnić na etat księgowego czy zlecić jej prowadzenie do zewnętrznego biura rachunkowego.

Zaletą pierwszego rozwiązania jest niewątpliwie wygoda, gdyż zatrudniony księgowy ma na bieżąco dostęp do wszystkich dokumentów, może na bieżąco wyjaśniać wątpliwości odnośnie rozliczeń z innymi działami w firmie, a więc jego praca jest ułatwiona i sprawniejsza. Minusem są oczywiście koszty zatrudnienia specjalisty, które dla małej firmy mogą być poważnym obciążeniem, szczególnie na początku działalności.

Zlecenie prowadzenia ksiąg rachunkowych zewnętrznej firmie jest zazwyczaj dużo tańsze. Koszt obsługi uzależniony jest przeważnie od formy prawnej przedsiębiorstwa i ilości dokumentów generowanych co miesiąc i będących podstawą rozliczenia. Za usługę księgową biuro rachunkowe wystawia fakturę, którą oczywiście możemy wliczyć w koszty działalności. Głównym problemem w korzystaniu z zewnętrznej księgowości jest odległość. Dokumenty do rozliczenia trzeba co miesiąc zgromadzić, uporządkować i dostarczyć do biura rachunkowego. W przypadku błędów lub braków w dokumentacji przedsiębiorca wzywany jest przez biuro do ich usunięcia. Brak bieżącego wsparcia specjalisty do spraw rachunkowości może być kłopotliwy, zwłaszcza dla początkującego przedsiębiorcy, który nie ma doświadczenia i wiedzy na temat przepisów podatkowych. Wybierając biuro rachunkowe trzeba więc wziąć pod uwagę sposób komunikacji z klientami i zakres usług, gdyż niektóre biura oferują wyłącznie prowadzenie ksiąg i wypełnianie deklaracji podatkowych, co dla większości przedsiębiorców jest niewystarczające.

Podstawą dobrej współpracy z zewnętrznym biurem rachunkowym powinna być płynna komunikacja, doskonały przepływ informacji oraz zaufanie. Tylko dzięki pełnej informacji, księgowy jest w stanie rzetelnie i korzystnie dla przedsiębiorcy prowadzić jego rozliczenia z urzędem skarbowym. Dobrze wybrane zewnętrzne biuro rachunkowe może więc swobodnie zastąpić księgowego na etacie, o ile obie strony wypracują korzystną dla siebie formę współpracy.

1 komentarz

  • Link do komentarza wojtek niedziela, 11 marzec 2018 17:35 napisane przez wojtek

    Prawda jest taka,że samodzielna księgowość nie jest bezpiecznym rozwiązaniem, a zatrudnienie księgowej w wielu firmach to zwyczajny bezsens. Sam korzystam z biura rachunkowego i nie dostrzegam minusów. Naprawdę się starają by klient był zadowolony.

Skomentuj

Programy dla firm

  • Faktury - program do fakturowania

    Faktury - program do fakturowania

    Program Faktury skierowany jest dla małych i średnich firm, a dzięki prostej i intuicyjnej obsłudze, może być z powodzeniem używany…

Wasze komentarze