Finansowanie samochodu w firmie

piątek, 18 październik 2013 19:51 //
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Właściciele firm, kupując samochód dla firmy, mają do wyboru kilka sposobów finansowania: zakup gotówką, kredyt samochodowy, czy różne rodzaje leasingu. Dealerzy od niedawna zaczęli oferować nową formę finansowania na naszym rynku, a mianowicie wynajem długoterminowy.

Podstawową cechą tej formy finansowania są stałe miesięczne koszty, uproszczona księgowość (jedna faktura w miesiącu), brak konieczności pierwszej wpłaty oraz wykupu pojazdu po zakończeniu umowy. Bardzo często, w kwocie miesięcznego czynszu, wliczone są koszty dodatkowych usług, takich jak: ubezpieczenie samochodu, serwis (obejmujący przeglądy okresowe oraz konieczne naprawy), zakup i przechowywanie opon zimowych, samochód zastępczy. Ratę, którą płaci użytkownik przez cały czas trwania umowy, wliczyć można w koszty uzyskania przychodu firmy.

Okres na jaki zawierane są umowy najmu to zazwyczaj od 24 do 48 miesięcy (może się on różnić w zależności od firmy, z którą zawierana jest umowa). W tym okresie, użytkownik poza spłatą raty i tankowaniem, praktycznie nie musi przejmować się innymi sprawami związanymi z eksploatacją samochodu. Wszystkie koszty oraz ryzyko finansowe bierze na siebie usługodawca. Po zakończeniu umowy, istnieje najczęściej możliwość wykupu użytkowanego do tej pory samochodu lub rozpoczęcie nowego najmu.

Wynajem długoterminowy jest znany i popularny w krajach Europu Zachodniej. Szacuje się, że na tę formę finansowania decyduje się tam około 70% firm. W Polsce na chwilę obecną (druga połowa 2013 roku), wynajem dostępny jest w ofercie takich firm jak: Toyota, Renault, Citroen czy Mercedes.

Skomentuj

Programy dla firm

  • Faktury - program do fakturowania

    Faktury - program do fakturowania

    Program Faktury skierowany jest dla małych i średnich firm, a dzięki prostej i intuicyjnej obsłudze, może być z powodzeniem używany…

Wasze komentarze