W jaki sposób prowadzić księgowość w firmie

czwartek, 12 wrzesień 2013 00:00 //
Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Osoby rozpoczynające działalność gospodarczą muszą podjąć decyzję, czy chcą samodzielnie prowadzić dla siebie księgowość, czy może rozpocząć współpracę z biurem rachunkowym albo zatrudnić księgową w swojej firmie. Decyzja zależeć będzie od wielkości firmy, liczby zatrudnionych osób, wielkości obrotów oraz liczby przetwarzanych w ciągu miesiąca dokumentów księgowych.

Samodzielne prowadzenie księgowości

Samodzielne prowadzenie księgowości to rozwiązanie dla małych, jednoosobowych firm. Prowadząc firmę, możesz wystawiać rachunki lub faktury, prowadzić księgę przychodów i rozchodów, bez konieczności posiadania dodatkowych uprawnień, czy ukończonych kursów. Do dyspozycji jest cały wachlarz programów (zarówno darmowych, jak i płatnych) wspomagających te prace. Model ten wymaga jednak od właściciela firmy, choćby podstawowej wiedzy z dziedziny rachunkowości oraz przeznaczenia czasu na wykonywanie dodatkowych prac związanych z przygotowywaniem poszczególnych dokumentów. W przypadku kontroli skarbowej, właściciel firmy osobiście odpowiada wówczas za wykryte nieprawidłowości.

Współpraca z biurem rachunkowym

Wiele firm decyduje się na powierzenie prowadzenia księgowości biurom rachunkowym. Po zawarciu umowy z biurem, to ono przejmuje obowiązki księgowe i bierze odpowiedzialność za poprawność prowadzonych ksiąg. W przypadku wykrycia nieprawidłowości i nałożenia kary przez np. Urząd Skarbowy, to ubezpieczyciel biura rachunkowego zapłaci odszkodowanie. Obecnie współpraca z biurem księgowym, nie zawsze oznacza konieczność bezpośredniego kontaktu właściciela firmy z księgowymi. Biura rachunkowe zaczynają oferować usługę wirtualnego biura rachunkowego. Podstawą takiej współpracy jest najczęściej system księgowości online, dostępny poprzez internet. Za pomocą takiego systemu, klient kontaktuje się z biurem, przekazuje w formie elektronicznej potrzebną dokumentację i tą samą drogą otrzymuje zwrotnie dokumenty z biura rachunkowego. Oferta taka wydaje się być atrakcyjna szczególnie dla osób, które prowadzą działalność z dala od dużych miast, bądź też dla osób prowadzących działalność samodzielnie i nie mających czasu na kontakty ze swoim biurem. Współpraca z biurem rachunkowym pozwala skrócić do minimum czas poświęcony przez przedsiębiorcę na prowadzenie księgowości, dając mu jednocześnie więcej czasu na zajęcie się swoim biznesem.

Dział księgowy w firmie

Większe firmy, przetwarzające dużą liczbę dokumentów księgowych w skali miesiąca, oraz te które z różnych przyczyn nie decydują się na outsourcing księgowości, zatrudniają księgowych oraz tworzą w swojej organizacji całe działy księgowe i kadrowo - płacowe. Zatrudnieni w nich pracownicy to zazwyczaj osoby wykształcone w kierunkach księgowych. Ich zadaniem jest prowadzenie ksiąg rachunkowych oraz spraw kadrowo płacowych danej firmy. Dla dużych firm ten model jest najwygodniejszy (nie ma potrzeby przekazywania dokumentacji księgowej do firmy zewnętrznej) i w większości przypadku okazuje się być również rozwiązaniem najtańszym.

1 komentarz

  • Link do komentarza Gerry piątek, 25 listopad 2016 17:47 napisane przez Gerry

    Dla osób zajmujących się księgowością samodzielnie już niebawem dojdzie dodatkowy obowiązek - konieczność wysłania JPK. Na ile będzie to dla nich uciążliwe - zobaczymy. Większe firmy już zaczynają wysyłać te dane.

Skomentuj

Programy dla firm

  • Faktury - program do fakturowania

    Faktury - program do fakturowania

    Program Faktury skierowany jest dla małych i średnich firm, a dzięki prostej i intuicyjnej obsłudze, może być z powodzeniem używany…

Wasze komentarze