Jak obliczyć oprocentowanie kredytu?

środa, 12 luty 2020 22:36 //
Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Podczas wyboru kredytu, najczęściej zwraca się uwagę na jego oprocentowanie. W końcu od tego zależą odsetki, czyli wysokość kosztów. Ale czy rzeczywiście tylko to jest najważniejsze? Sprawdzamy, jak obliczyć ratę kredytu i co jeszcze wpływa na jego całkowity koszt.

Jak obliczyć oprocentowanie?

Oprocentowanie kredytu wyjaśniają poradniki na https://www.gotowka-kredyt.pl, zacznij od zapoznania się z nimi, jeśli po raz pierwszy zaciągasz to zobowiązanie. Dzięki temu wszystko ci się rozjaśni. Masz już podstawy, ale nie do końca wiesz, o co chodzi z tym oprocentowaniem? Już wszystko tłumaczymy.

Największym kosztem kredytu są odsetki, z tym trudno byłoby polemizować. A te wyliczane są proporcjonalnie do wysokości oprocentowania oraz, o czym często się zapomina, do długości spłaty zadłużenia. Dlaczego to podkreślamy?

Ponieważ oprocentowanie zawsze podawane jest w stosunku rocznym, natomiast raty spłacasz miesięcznie, czasami przez 6, a czasami przez 24 miesiące. Jak wyliczane jest oprocentowanie? Uwzględnia się jego roczną wartość oraz ilość dni w danym miesiącu. Tutaj od razu przyznajemy, że obliczania te są skomplikowane i jednocześnie radzimy od razu skorzystanie z jednego z kalkulatorów kredytowych, który zrobi to za ciebie.

A teraz wyjaśniamy, czemu oprocentowanie to nie jedyny parametr, na który trzeba zwrócić uwagę.

Oprocentowanie a inne opłaty kredytu

Jak już wiesz, od oprocentowania zależeć będzie wysokość odsetek. Ale oprócz tego są jeszcze inne, dodatkowe opłaty. Jakie? M.in. prowizja banku, opłata przygotowawcza, ubezpieczenie, konieczność skorzystania z dodatkowych produktów banku. Okazuje się więc, że chociaż oprocentowanie zobowiązania jest niskie, to tak naprawdę jego całkowity koszt znacząco wzrasta.

Dlatego porównując oferty, nigdy nie kieruj się wyłącznie oprocentowaniem. Korzystaj z tych porównywarek, które wskazują jeszcze inne parametry kredytu. Co ciekawe, te bardziej zaawansowane z nich, obliczają wysokość miesięcznej raty i całkowitą sumę do spłaty. Co prawda, ostateczne warunki zaproponowane przez bank mogą różnić się od standardowej oferty, ponieważ uwzględniana jest twoja zdolność kredytowa, umożliwi ci to jednak przeprowadzenie jak najdokładniejszej analizy. A na koniec mamy jeszcze szybką wskazówkę.

Co to jest RRSO?

Zwróciłeś uwagę na to, że zawsze przy ofertach kredytowych podawane jest RRSO? To Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, czyli w praktyce wskaźnik uwzględniający różne koszty kredytu, nie tylko oprocentowanie. Wlicza również prowizje, opłaty etc. I jak może się już domyślasz, jest znacznie bardziej obiektywnym parametrem, którym trudniej manipulować. Jak to?

Załóżmy, że w banku X oprocentowanie kredytu gotówkowego wynosi 7%. Oprócz tego trzeba zapłacić prowizję, skorzystać z dodatkowych produktów bankowych i tym samym RRSO wzrasta do 9,5%, podwyższając tym samym całkowity koszt zobowiązania.

Natomiast bank Y ma pozornie mniej korzystne warunki, bo oprocentowanie to aż 8%. Ale za to nie pobiera prowizji i żadnych dodatkowych opłat, a ostateczna wysokość RRSO to 8,5%. Taki produkt będzie tańszy, i to znacznie. Dlatego uważaj na reklamy, w których banki kuszą niskim oprocentowanie, lecz jednocześnie „odbijają” to sobie w inny sposób.

 

Skomentuj

Programy dla firm

  • Faktury - program do fakturowania

    Faktury - program do fakturowania

    Program Faktury skierowany jest dla małych i średnich firm, a dzięki prostej i intuicyjnej obsłudze, może być z powodzeniem używany…

Wasze komentarze