Kiedy warto wziąć kredyt konsolidacyjny?

niedziela, 15 grudzień 2019 20:55 //
Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Kredyt konsolidacyjny pozwoli nam obniżyć wysokość miesięcznej raty, a tym samym nieco odciążyć domowy budżet, ale jak wszystko, posiada też swoje wady. Dlatego nie każdy powinien się na niego decydować. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat konsolidacji, podpowiadamy, kiedy warto wziąć kredyt konsolidacyjny.

Co to jest kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny, to najprościej mówiąc, zobowiązanie zaciągnięte na spłatę innych zadłużeń, to połączenie wszystkich dotychczasowych zobowiązań w jedno. A w jakim celu konsoliduje się kredyty? Taki produkt scala wszystkie dotychczasowe raty w jedną, o niższym oprocentowaniu. Dzięki temu nie musimy już płacić kilku wysokich rat, a tylko jedną – niższą. Taki kredyt można zaciągnąć w tym samym banku, w którym już mamy jakąś pożyczkę lub w zupełnie innym, który po prostu ma korzystniejszą ofertę. A jakie rodzaje zadłużeń podlegają konsolidacji? Głównie kredyty gotówkowe, hipoteczne, samochodowe, a także karty kredytowe.

Kto może skonsolidować kredyty?

Kto ma szansę na konsolidację i czy kredyt konsolidacyjny można otrzymać nawet przy niekorzystnej historii w BIK (kredyt-top.pl)? Przede wszystkim ten produkt jest przeznaczony dla osób, które zaczynają mieć problemy ze spłatą wcześniej zaciągniętych zobowiązań lub dla tych, którzy dla wygody woleliby mieć tylko jedną ratę. Jednak warto pamiętać, że bank w przypadku kredytu konsolidacyjnego, jak i innych zobowiązań, jest zobowiązany do weryfikacji swojego klienta. Dlatego, jeśli w BIK-u pojawią się informacje o nieregularnościach w płatnościach, bank może odrzucić nasz wniosek i nie zgodzić się na konsolidację.

W tym przypadku pomóc mogą nam jedynie parabanki i inne firmy pożyczkowe, które oferują pożyczki konsolidacyjne. Jednak takie produkty są udzielne na mniej korzystnych warunkach - zazwyczaj są dużo droższe.

Kiedy warto wziąć kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny może być bardzo korzystnym rozwiązaniem, który obniży łączną sumę naszych miesięcznych zobowiązań. Pozwoli nieco podreperować nasz domowy budżet i zoptymalizować wydatki. Jednak warto pamiętać, że obniżenie miesięcznej raty wiąże się z wydłużeniem okresu spłaty kredytu, co w praktyce oznacza, że kredyt konsolidacyjny jest droższy, niż suma pozostałych zobowiązań. Dlatego jeśli nie musimy zaciągać tego zobowiązania, to tego nie róbmy.

Kiedy warto wziąć kredyt konsolidacyjny? Wtedy, gdy chcemy odciążyć nasz domowy budżet, gdy brakuje nam pieniędzy na spłatę comiesięcznych zobowiązań. Taki kredyt skutecznie zmniejsza ryzyko popadania w coraz większą niewypłacalność. To również dobre rozwiązanie dla zapominalskich, którzy przy większej ilości zadłużeń, mogą zapomnieć o spłaceniu niektórych rat. Konsolidacja pozwala również utrzymać pozytywną historię kredytową, ponieważ dzięki niej jesteśmy w stanie stale spłacać niższe raty.

Mimo wielu zalet kredyt konsolidacyjny jak każdy produkt finansowy niesie za sobą pewne ryzyko. Dlatego przed zaciągnięciem tej pożyczki, powinniśmy się kilka razy zastanowić, czy na pewno jej potrzebujemy.

Skomentuj

Programy dla firm

  • Faktury - program do fakturowania

    Faktury - program do fakturowania

    Program Faktury skierowany jest dla małych i średnich firm, a dzięki prostej i intuicyjnej obsłudze, może być z powodzeniem używany…

Wasze komentarze