Ile kosztuje kredyt hipoteczny? Jakie opłaty przy kredycie hipotecznym?

środa, 27 czerwiec 2018 19:50 //
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Większość osób, które decydują się na zakup lub budowę nieruchomości, musi liczyć się z zaciągnięciem kredytu hipotecznego. Oczywiście to, ile pożyczymy nie jest tożsame z tym, co musimy oddać. Ile więc kosztuje kredyt hipoteczny? Z jakimi opłatami musimy się liczyć przy podpisywaniu umowy kredytowej? Podpowiadamy.

Czym jest kredyt hipoteczny?

Zanim wyjaśnimy, z jakimi opłatami trzeba się liczyć, zaciągając kredyt hipoteczny, postaramy się zdefiniować pokrótce, czym on właściwie jest. Dzięki temu łatwiej będzie uzasadnić wszelkie komponenty zaliczające się do tego typu zobowiązania, a więc wszelkie opłaty i składowe raty.

Czym więc jest kredyt hipoteczny? To zobowiązanie celowe, które zaciągnąć można na zakup działki, nieruchomości na rynku pierwotnym lub wtórnym, a także budowę/remont/modernizację lokalu, także o przeznaczeniu inwestycyjnym, czyli pod najem, niekoniecznie na spełnienie własnych potrzeb mieszkaniowych, co możliwe jest tylko w sytuacji, gdy zaciąga się kredyt mieszkaniowy.

Jak można zobaczyć na serwisie totalmoney.pl/kredyty_hipoteczne kredyty hipoteczne zaciągane są na wysokie sumy i na wiele lat. Właśnie dlatego warto się upewnić, jakie są opłaty przy tego typu zobowiązaniu, by wiedzieć, ile właściwie kosztuje kredyt hipoteczny.


Ile kosztuje kredyt hipoteczny?

Do kosztów kredytu hipotecznego, oprócz oczywiście kwoty zobowiązania należy doliczyć odsetki, które zależą od oprocentowania. Oprócz tego zapłacić należy prowizję, a także ponieść wiele innych opłat, takich jak za ubezpieczenie od zdarzeń losowych, pomostowe czy niskiego wkładu. Często konieczne jest skorzystanie też z innych produktów bankowych, takich jak konto osobiste czy karta kredytowa, które oczywiście też kosztują.


Oprocentowanie kredytu hipotecznego

Pierwszym, co często interesuje nas podczas wyszukiwania najbardziej korzystnej oferty kredytu hipotecznego, jest jego oprocentowanie. Co to takiego? To opłata, jaką naliczają sobie banki za to, że udzielają klientowi wsparcia finansowego. To, co warto wiedzieć, to że w porównaniu z innymi kredytami, oprocentowanie hipotecznego jest najniższe. Wynosi kilka procent – maksymalnie 10. Oczywiście nie bierze się to z dobrej woli banków, ale po prostu z lepszego zabezpieczenia takiego zobowiązania. Jest ono bowiem udzielane pod warunkiem ustanowienia hipoteki na nieruchomości.

Ponadto jest zawierana na długi okres i na dużą kwotę, poza tym w przypadku tego produktu bankowego nie ma z reguły problemów ze spłatą.
Co ważne, na oprocentowanie kredytu hipotecznego składają się dwa elementy. Jest to marża i stawka referencyjna. Pierwsza z wartości to nic innego jak czysty zysk banku za to, że pożyczył pieniądze. Z reguły więc jest to stały element oprocentowania kredytu. Zdarza się, że banki oferują promocje np. na pierwszy rok kredytowania czy możliwość negocjowania. Warto więc nie od razu decydować się na to, czego chce bank, gdyż niższa marża to niższa rata miesięczna, a w efekcie i tańszy kredyt.

Drugi składnik oprocentowania kredytu hipotecznego to stopa referencyjna. Na nią nie ma się wpływu. Jest zmienna, w zależności od tego, jaka jest sytuacja na rynku. Mowa o tym, co ukryte jest pod wskaźnikiem zwanym WIBOR (przy kredycie w PLN).

Oczywiście nie należy patrzeć na oprocentowanie kredytu, a na Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania (RRSO), która pokazuje, ile realnie kosztuje kredyt.


Prowizja za udzielenie kredytu hipotecznego

Zaciągając kredyt na mieszkanie lub dom trzeba się liczyć nie tylko z odsetkami, ale także z prowizją. Może ona wynosić 0, a może nawet 5 procent całkowitej wartości kredytu. Warto wiedzieć, że nawet jeśli w propozycji banku nie ma prowizji, to może się okazać, że trzeba będzie zapłacić wyższą marżę lub skorzystać z dodatkowych produktów bankowych, które generują kolejne koszty.


Jakie opłaty przy kredycie hipotecznym?

Niestety to nie wszystko, często banki pobierają pieniądze za samo rozpatrzenie wniosku, opłatę przygotowawczą. Co więcej, często zapłacić trzeba, jeśli zechce się wcześniej spłacić zobowiązanie, chce się skorzystać z tzw. wakacji kredytowych, karencji.

Nie mówiąc o tym, że wycena wartości nieruchomości kosztuje, trzeba zapłacić opłaty notarialne. W przypadku zakupu na rynku wtórnym płaci się także podatek PCC, a często i prowizję dla agencji nieruchomości. W przypadku zakupu mieszkania na rynku pierwotnym dochodzi jeszcze koszt założenia księgi wieczystej i wpisu do niej.

Skomentuj

Programy dla firm

  • Faktury - program do fakturowania

    Faktury - program do fakturowania

    Program Faktury skierowany jest dla małych i średnich firm, a dzięki prostej i intuicyjnej obsłudze, może być z powodzeniem używany…

Wasze komentarze