Dlaczego warto zakładać lokaty w banku?

środa, 02 sierpień 2017 21:15 //
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Wyniki sondażu są jednogłośne – Polacy najczęściej inwestują w lokaty bankowe. Wszystko dlatego, że jest to jeden z w pełni bezpiecznych instrumentów inwestycyjnych. Okazuje się, że widzimy potrzebę oszczędzania i pomnażania zgromadzonego kapitału, ale nie do końca chcemy podejmować ryzyko inwestycyjne.

Czym jest lokata w banku?

Lokata bankowa to swoista pożyczka dla banku. Klient „zamraża” swoje środki na lokacie, a bank może nimi w określonym czasie dysponować. Za to nagradza inwestora odpowiednim oprocentowaniem. To wypracowane odsetki są zyskiem dla osoby, która lokatę założyła.

Inwestorzy mogą wybierać lokaty, zgodnie ze swoimi potrzebami i możliwościami. Banki oferują te długo i krótkoterminowe. Takie, z których można wyciągać kapitał albo dokładać pieniądze, a to wszystko bez utraty już wypracowanych zysków. Lokaty dzielą się też na te, w których funkcjonują ograniczenia względem wartości lokowanych środków.

Lokata według ekspertów

Eksperci finansowego rynku potwierdzają, że najlepsza lokata w banku to taka, którą zakłada się w długim terminie. Największe zyski można osiągnąć na lokacie, której umowa opiewa na przynajmniej 1 rok. Polacy jednak najczęściej zakładają te, które trwają 1 miesiąc, 3 miesiące oraz 6 miesięcy. Banki oferują nawet takie, które zakładane są na 1 dzień.

Ważna jest również wartość lokowanych środków. Spore zyski można osiągnąć przy „zamrożeniu” co najmniej 10 000 złotych. Polacy jednak nie lubią pozbywać się swoich oszczędności, nawet wtedy, gdy mają gwarancję ich zwrotu. Na lokaty przeznaczamy od 1 000 do 10 000 złotych.

Lokata z ryzykiem

Ci, którym nie wystarcza niezbyt duże oprocentowanie lokat, mogą inwestować w instrumenty połączone. Banki oferują teraz lokatę wraz z funduszem inwestycyjnym. To doskonały sposób na osiąganie dużych zysków, przy minimalizowaniu ryzyka inwestycyjnego. Rozdzielenie kapitału daje pewność, że w razie niepowodzenia, utracona zostanie tylko część pieniędzy.

Po co Polacy zakładają lokaty?

Wyniki badań potwierdzają, że zakładamy lokaty z myślą o oszczędnościach na czarną godzinę. Inwestujemy również na przyszłość swoich dzieci oraz godne życie na emeryturze. W przypadku lokat chcemy generować zyski na cele odległe w czasie. Raczej nie wybieramy tego instrumentu inwestycyjnego, by pomnażać środki na szybki remont, wakacje czy zakup sprzętu AGD.

Zalety lokat bankowych

Największym atutem lokat bankowych jest gwarancja zarobku. Inwestor nie musi obawiać się utraty wniesionego kapitału. Lokata jest produktem instytucji bankowej, która chroniona jest przez Komisję Nadzoru Finansowego. Oznacza to, że nawet jeśli bank ogłosi upadłość, to zainwestowane środki i tak wrócą na konto inwestora.

Inwestowanie w lokaty jest proste. Inwestor nie musi posiadać wiedzy z zakresu ich funkcjonowania. Wystarczy tylko posiadać kapitał. Ważną informacją jest też to, że lokaty można dzisiaj zakładać z poziomu internetowej platformy. Mogą to robić z powodzeniem wszyscy ci, którzy posiadają internetowe konto w banku.

Skomentuj

Programy dla firm

  • Faktury - program do fakturowania

    Faktury - program do fakturowania

    Program Faktury skierowany jest dla małych i średnich firm, a dzięki prostej i intuicyjnej obsłudze, może być z powodzeniem używany…

Wasze komentarze