Jakie produkty bankowe wybrać, by oszczędzać pieniądze? Krótki poradnik

piątek, 24 luty 2017 20:28 //
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Oszczędzanie pieniędzy to doskonały sposób na zapewnienie sobie i swoim najbliższym finansowego bezpieczeństwa. Dzięki zgromadzonym środkom będziesz mógł spać spokojnie, nawet wtedy, gdy na Twojej drodze pojawią się nieplanowane wydatki lub dodatkowe koszty, które ciężko było przewidzieć. Podpowiadamy, jakie produkty bankowe wybrać, aby zapewnić swojemu kapitałowi bezpieczeństwo i wypracować odczuwalne dla portfela zyski.

Warto wyrobić w sobie nawyk oszczędzania. Regularne odkładanie nawet niewielkich kwot spowoduje, że oszczędzanie wejdzie Ci w krew, a Twoje myślenie na temat oszczędności diametralnie się zmieni. Dzięki temu gromadzenie dodatkowych środków nie będzie już tylko przykrym obowiązkiem, ale celem, do którego warto dążyć.

Oszczędności w skarpetce a inflacja

Gromadzenie oszczędności w przysłowiowej skarpetce nie tylko nie pomnoży wysokości Twojego kapitału, ale może sprawić, że pieniądze stracą na wartości. Jak to możliwe? Sprawczynią „całego zamieszania” jest inflacja.

Inflacja jest zjawiskiem długotrwałego wzrostu średniego poziomu cen w gospodarce. Można określić ją także jako długofalowy proces obniżania wartości pieniądza.

Jeśli będziesz trzymał pieniądze w przysłowiowej skarpecie, Twój kapitał nie tylko nie zarobi na siebie, ale dodatkowo straci na wartości. Jednym z kluczowych celów gromadzenia oszczędności jest więc również walka z inflacją.

Skutecznym sposobem, który umożliwi wygenerowanie odczuwalnych oszczędności, a jednocześnie zabezpieczy Twój kapitał przed skutkami tego zjawiska, jest umieszczenie pieniędzy na koncie oszczędnościowym,

Konto oszczędnościowe - bezpieczeństwo kapitału i odczuwalne zyski

Konto oszczędnościowe służy długofalowemu pomnażaniu oszczędności. Aby rozpocząć oszczędzanie, nie musisz dysponować imponującymi zasobami finansowymi. Każda złotówka wpłacona na rachunek oszczędnościowy generuje zysk.

Nieograniczony dostęp do kapitału

Ogromną zaletą takiego rachunku jest nieograniczony dostęp do kapitału, bez ryzyka utraty odsetek. W przypadku nieplanowanych wydatków czy „czarnej godziny” będziesz mógł skorzystać ze zgromadzonych środków, nie tracąc wypracowanych zysków.

Pamiętaj jednak, że za przelewy z konta oszczędnościowego na rachunek osobisty banki każą sobie słono płacić. Choć wydaje się to sporą niedogodnością, to tylko pozory. Wysokie opłaty za przelewy powodują, że decyzje o transferze środków stają się bardziej przemyślane i mniej impulsywne.

Jeśli często zdarza Ci się, że chęć zrobienia spontanicznych zakupów wygrywa z bankową prowizją, być może najlepszym rozwiązaniem okaże się umieszczenie pieniędzy na lokacie. Otwierając lokatę „zamrażasz” środki na kilka, a nawet kilkanaście miesięcy. Wypłacenie pieniędzy przed terminem najczęściej skutkuje utratą odsetek. A wizja straty wypracowanych zysków często bywa najlepszą motywacją, by oprzeć się pokusie beztroskich zakupów.

Lokata bankowa a konto oszczędnościowe

Lokata wcale nie musi być alternatywą dla rachunku oszczędnościowego. Jeśli stan Twojego portfela pozwala na dywersyfikację, czyli podzielenie przeznaczonych na inwestycje środków, warto część z nich umieścić na lokacie, a część na rachunku oszczędnościowym. Dostępne na koncie oszczędnościowym pieniądze będą stanowić poduszkę finansową zapewniającą bezpieczeństwo Tobie i Twoim bliskim.

Środki umieszczone na lokacie przyniosą pewny zysk i pozwolą na realizację długofalowych planów oszczędnościowych.

Skomentuj

Programy dla firm

  • Faktury - program do fakturowania

    Faktury - program do fakturowania

    Program Faktury skierowany jest dla małych i średnich firm, a dzięki prostej i intuicyjnej obsłudze, może być z powodzeniem używany…

Wasze komentarze