Jak w praktyce działa polisa na życie, która ma zabezpieczyć spłatę kredytu? Analiza

wtorek, 21 luty 2017 21:30 //
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Planujesz zaciągnięcie kredytu hipotecznego? Musisz liczyć się z tym, że bank poprosi Cię o wykupienie ubezpieczenia na życie. Dziś podpowiemy, w jaki sposób w praktyce działa takie zabezpieczenie i jakie profity oferuje kredytobiorcom oraz ich bliskim.

Po kredyty hipoteczne najczęściej sięgają ludzie młodzi. Pełni wiary, optymizmu i sił często nie biorą pod uwagę, że za kilka czy kilkanaście lat mogą mieć problemy ze spłatą zaciągniętego zobowiązania. Niestety, nie wszystkie zdarzenia losowe możemy przewidzieć. Czasem zdarza się, że na skutek nieoczekiwanych wydarzeń spłata kredytu pozostaje na barkach jednego małżonka. Gorzej, jeśli po kredyt sięgnęła osoba samotna, która na skutek wypadku straciła możliwość zarobkowania i, co za tym idzie, możliwość spłaty rat.

Jak działa ubezpieczenie na życzenie przy kredycie hipotecznym?

Celem ubezpieczenia na życie, zawieranego przy okazji zaciągnięcia kredytu hipotecznego, jest ochrona spłaty kredytu w razie śmierci kredytobiorcy lub jego poważnego zachorowania powodującego niezdolność do pracy. Jeśli wykupisz ubezpieczenie kredytu, Twoi bliscy nie będą musieli martwić się, że to na nich będzie spoczywał ciężar spłaty rat, które jeszcze niedawno spłacaliście oboje.

Zabezpieczenie dla banku

Ubezpieczenie na życie kredytobiorcy jest także istotnym zabezpieczeniem dla banku. Wykupując polisę, będziesz musiał ustanowić cesję praw na bank, czyli przenieść na bank prawa wynikające z umowy ubezpieczenia. W praktyce oznacza to, że w przypadku śmierci osoby ubezpieczonej to bank otrzyma wypłacone przez ubezpieczyciela pieniądze.

Uwaga: Cesja wygasa z momentem zakończenia czasu ubezpieczenia. Jeśli umowa ubezpieczenia wznowi się automatycznie, należy ustanowić cesję ponownie.

Suma ubezpieczenia na życie przy kredycie hipotecznym

Suma ubezpieczenia to maksymalna kwota, którą ubezpieczyciel wypłaci osobie ubezpieczonej (lub jej bliskim) w przypadku zaistnienia zdarzenia losowego.

Suma ubezpieczenia na życie zawieranego przy okazji zaciągania kredytu hipotecznego wynosi z reguły tyle, co jego kwota. W przypadku śmierci kredytobiorcy ubezpieczyciel wypłaca najczęściej 100% sumy. W przypadku wystąpienia innego zdarzenia określonego umową będzie to określona część tej kwoty.

Czy ubezpieczenie na życie jest obowiązkowe przy kredycie?

Zgodnie z prawem ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym nie jest obowiązkowe, warto jednak przemyśleć jego wykupienie. Nie tylko z uwagi na fakt, że dzięki takiej polisie chronimy swoich bliskich, gwarantując im finansowe bezpieczeństwo.

Wiele banków premiuje klientów, którzy zdecydują się na zakup polisy na życie. W jaki sposób? Na przykład udzielając im kredytu z niższym oprocentowaniem lub bez prowizji.

Ubezpieczenie na życie - w banku czy samodzielnie?

Pamiętaj, że zaciągając kredyt hipoteczny nie musisz kupować ubezpieczenia na życie w banku. Wykupując ubezpieczenie samodzielnie, masz dużą szansę znaleźć takie, które będzie tańsze, a jego zakres będzie bliższy Twoim potrzebom. Zanim podpiszesz umowę z ubezpieczycielem, upewnij się, że wybrana przez Ciebie polisa spełnia wszystkie wymagania kredytodawcy.

Dobrze dobrana polisa na życie będzie nie tylko skutecznym zabezpieczeniem dla banku, ale również realnym sposobem na zapewnienie rodzinie bezpiecznej przyszłości i spokojnego jutra.

Skomentuj

Programy dla firm

  • Faktury - program do fakturowania

    Faktury - program do fakturowania

    Program Faktury skierowany jest dla małych i średnich firm, a dzięki prostej i intuicyjnej obsłudze, może być z powodzeniem używany…

Wasze komentarze