Co to jest FinTech?

poniedziałek, 12 grudzień 2016 20:38 //
Oceń ten artykuł
(3 głosów)

FinTech, czyli dostęp do usług i produktów finansowych w Twoim smartfonie.

FinTech, czyli Financial Technology, jest branżą składającą się z firm, które nacisk kładą na korzystanie z nowoczesnych technologii w świecie finansów. Może się to odbywać na dwa sposoby: poprzez umożliwianie świadczenia nowoczesnych usług finansowych lub przez wdrażanie w sektorze finansowym innowacji technologicznych.

Rozwiązania dla nowoczesnego klienta

FinTech stawia na mobilność i innowacyjność w finansach – celem jest pełne zaspokojenie potrzeb finansowych użytkowników, wymagających błyskawicznych i wyczerpujących informacji w każdym momencie i w każdych warunkach. Wdrażane rozwiązania są więc wykorzystywane w smartfonach, tabletach czy laptopach, co zdecydowanie ułatwia przeprowadzenie transakcji związanych z obsługą bankową czy wirtualnym obiegiem pieniądza.

Branża ta rozwija się dynamicznie przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych, Europie Zachodniej (przede wszystkim w Wielkiej Brytanii i w Niemczech) oraz w Azji (głównie Singapur), skupiając wiele startupów. W Polsce rozwój FinTech nie jest jeszcze tak prężny, chociaż technologie takie są coraz częściej wykorzystywane. Wpływ na to ma m.in. fakt, iż polski sektor finansowy – budowany z opóźnieniem względem chociażby bankowości zachodnioeuropejskiej – od początku starał się wdrażać najnowocześniejsze, dostępne na rynku, rozwiązania.

Innowacje w usługach finansowych

Sektor ten nazywany jest również innowacjami w usługach finansowych, a termin ten odnosi się do szerszego zastosowania technologii w różnych przestrzeniach – wobec produktów konsumenckich, w funkcjonowaniu nowych podmiotów, które konkurują z dotychczasowymi graczami (np. tradycyjnymi bankami), a także w związku z nowymi formami działalności, jak chociażby formuła Bitcoin.

FinTech jest zatem zbiorem nowych aplikacji, procesów, produktów i modeli biznesowych w branży usług finansowych, do których dostęp umożliwiany jest poprzez „jedno kliknięcie”. Łącząc technologie i finanse, znajduje szerokie zastosowanie w sektorze bankowym i ubezpieczeniowym. Stawia na nową jakość w takich procesach, jak pozyskiwanie informacji finansowych, dokonywanie płatności, inwestycji, finansowanie czy doradztwo. Rozpowszechnionym przykładem zastosowania FinTech są technologie płatności mobilnych. Ponadto firmy pożyczek na raty, np. Monedo Now, wykorzystują FinTech dla weryfikacji zdolności spłaty. Dzięki temu właśnie decyzje o przyznaniu pożyczki podejmowane są w ciągu zaledwie kilku minut, a w ciągu kolejnych – środki są transferowane na konto klienta.

Rozwiązania kierowane są do klientów detalicznych, bankowości korporacyjnej i prywatnej, a także do segmentu klientów zainteresowanych ubezpieczeniami (na życie i majątkowymi). Coraz częściej ubezpieczenie na życie kalkulowane jest na podstawie zachowań klientów korzystających już z ubezpieczeń majątkowych – umożliwiają to opracowane przez FinTech algorytmy. Technologie te dopuszczają również różne formy interakcji pomiędzy swoimi użytkownikami: zarówno B2B (business-to-business), B2C (business-to-consumer) oraz C2C (consumer-to-consumer), czego przykładem są platformy crowdfundingowe, umożliwiające społeczne zbiórki środków na dany cel. Są także różnorodnie wykorzystywane na rynku. Niektóre z rozwiązań zapewniają sektorowi finansowemu wsparcie, np. dzięki systemom zarządzania finansami osobistymi, inne zaś skupiają się na konkurencyjnych usługach, np. pożyczkach społecznościowych.

Skomentuj

Programy dla firm

  • Faktury - program do fakturowania

    Faktury - program do fakturowania

    Program Faktury skierowany jest dla małych i średnich firm, a dzięki prostej i intuicyjnej obsłudze, może być z powodzeniem używany…

Wasze komentarze