Załatw sprawy urzędowe bez wychodzenia z domu

czwartek, 01 grudzień 2016 21:54 //
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

ePUAP to Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej, za pośrednictwem której możemy, bez wychodzenia z domu załatwić wybrane sprawy urzędowe. Aby rozpocząć korzystanie z Platformy ePUAP, należy zarejestrować się na stronie epuap.gov.pl oraz założyć profil zaufany, którego celem jest potwierdzenie naszej tożsamości.

Profil zaufany

Do tej pory profil zaufany można było uzyskać za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego albo poprzez potwierdzenie swojej tożsamości podczas wizyty w urzędzie. Od niedawna istnieje też możliwość założenia profilu zaufanego za pomocą zewnętrznego dostawcy tożsamości, jakim może być np. bank, firma telekomunikacyjna czy inne podmioty, które spełniają określone przez Ministerstwo Cyfryzacji kryteria. Możliwość potwierdzenia profilu zaufanego swoim klientom udostępniły już banki: PKO BP, czy mBank, a kolejne podmioty (nie tylko banki) są w trakcie testów bezpieczeństwa lub na nie oczekują.

Ciekawostką jest fakt, że Minister Cyfryzacji zapowiedziała, że w najbliższym czasie ogłoszony zostanie otwarty konkurs na nową nazwę profilu zaufanego. Jego obecna nazwa jest zbyt techniczna i może zniechęcać do korzystania z tego rozwiązania - twierdzi Pani Minister.

Jakie sprawy możemy załatwić w ePUAP?

Ciągle rośnie też liczba spraw, które możemy załatwić przez internet za pośrednictwem ePUAP. O tym co i w jaki sposób można załatwić online w Platformie, decydują konkretne urzędy, które udostępniają tam swoje usługi. Aktualną listę spraw możliwych do załatwienia znajdziemy po zalogowaniu się do ePUAP. Lista ta obejmuje m.in.:
- pobranie aktu urodzenia, małżeństwa oraz inne dokumentów wydawanych przez Urząd Stanu Cywilnego,
- pobranie zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego,
- pobrać danych z Rejestru PESEL i Rejestru dowodów osobistych,
- złożenie wniosku do CEiDG (Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej),
- złożenie deklaracji rozliczeniowej do ZUS oraz pobranie zaświadczenie o niezaleganiu,
- pobranie z ZUS informacji wysokości płaconych składek, informacji o zwolnieniach lekarskich, wyliczenie prognozowanej wysokości emerytury,
- weryfikację stanu swoich rozliczeń z Urzędem Skarbowym, złożenie deklaracji PIT 37 i 38.
 
To jakie sprawy możemy załatwić za pośrednictwem ePUAP, zależy od konkretnych urzędów, które udostępniają w tej platformie swoje usługi. Są urzędy w przypadku których praktycznie wszystko załatwimy online, a są i takie, które nie udostępniają żadnej usługi. Widać jednak, że z czasem lista spraw dostępnych w Platformie staję się coraz dłuższa. Wchodząc do ePUAP, możemy wyświetlić "listę spraw", które załatwimy online. Istnieje tu możliwość posortowania (wg różnych kryteriów) tej listy oraz wyszukania konkretnej sprawy. Po złożeniu wniosku w ePUAP, za pośrednictwem ePUAP można pobrać UPO (Urzędowe Potwierdzenie Odbioru) oraz śledzić na jakim etapie znajduje się sprawa, którą usiłujemy załatwić.

Skomentuj

Programy dla firm

  • Faktury - program do fakturowania

    Faktury - program do fakturowania

    Program Faktury skierowany jest dla małych i średnich firm, a dzięki prostej i intuicyjnej obsłudze, może być z powodzeniem używany…

Wasze komentarze