10 bezpiecznych nawyków jak korzystać z poczty e-mail

piątek, 28 październik 2016 20:41 //
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Zdecydowana większość infekcji komputera to efekt niefrasobliwego zachowania użytkownika, wierzącego w każde słowo zawarte w mailu. Tymczasem wszystko co tam się znajduje powinno być traktowane z rezerwą. Jak ustrzec się wirusów? Eksperci oprogramowania AVG przygotowali 10 podstawowych zasad, które pomogą Ci w bezpiecznym korzystaniu z poczty e-mail:

Sprawdź nadawcę. Jeżeli pisze on z „dziwnego” adresu (będącego np. ciągiem przypadkowych liter) to nie otwieraj wiadomości.

Przeczytaj treść. Maile pisane łamaną polszczyzną, z błędami, to najczęściej produkt translatora używanego często przez spamerów.

Skontroluj odnośniki w wiadomości. Nie klikaj w nie, ale najedź na kilka chwil myszką i sprawdź adres do którego prowadzą. Czy na pewno pod ten adres chcesz trafić?

Zachowaj czujność wobec wiadomości otrzymywanych od dostawcy gazu, kuriera i banków. Dołączone w nich pliki (udające np. listy przewozowe, awiza, faktury) mogą zawierać wirusy.

Nie wierz w każdy mail informujący o wygranej w konkursie, nie pożyczaj pieniędzy nieznanym osobom. To tzw. maile nigeryjskie, przez które wielu internautów straciło już fortunę.

Ustaw dwustopniową weryfikację logowania wszędzie tam gdzie to możliwe. Nawet, jeżeli ktoś ukradnie ci hasło, nie będzie mógł się dostać do konta, a ty szybko dowiesz się o próbie włamania.

Ignoruj spam. Super oferta, korzystna cena, promocja nie z tej ziemi? To zapewne działania spamerów, chcących potwierdzić istnienie konta. Nie odpowiadaj na takie maile i nie otwieraj załączników.

Dwa adresy. Załóż sobie dodatkowy mail na potrzeby różnego rodzaju konkursów, newsletterów i baz danych. Będzie łatwiej rozdzielić informacje ważne od tych nieistotnych.

Dobre hasło. Musi być mocne i trudne do odgadnięcia. Jeżeli masz kilka kont lub logujesz się na forach i w sklepach internetowych, używaj różnych haseł. W przypadku kradzieży tożsamości haker dostanie się tylko na jedno konto, a nie na wszystkie.

Zachowaj zdrowy rozsądek. Jeżeli nie czekasz na kuriera, to informacja o awizacji nie jest dla ciebie (nie otwieraj jej). Podobnie jest z mailami z banku. NIGDY nie podawaj danych do logowania online mailem. Bank, ani żadna inna firma, nie ma prawa żądać takich informacji drogą elektroniczną.

Bezpieczne nawyki korzystania z poczty e-mail

1 komentarz

  • Link do komentarza Tonio niedziela, 20 listopad 2016 20:21 napisane przez Tonio

    Czujność jest też zalecenia przy pobieraniu z internetu jakichkolwiek programów, które mają być darmowe. W praktyce, czasem przy okazji, razem z naszym programem, instalują się różni nieproszeni goście...

Skomentuj

Programy dla firm

  • Faktury - program do fakturowania

    Faktury - program do fakturowania

    Program Faktury skierowany jest dla małych i średnich firm, a dzięki prostej i intuicyjnej obsłudze, może być z powodzeniem używany…

Wasze komentarze