4 sposoby na zwiększenie swojej zdolności kredytowej

środa, 12 październik 2016 20:20 //
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Zdolność kredytowa to najprościej mówiąc zdolność kredytobiorcy do spłaty zaciągniętego zobowiązania. Zanim bank lub inna instytucja finansowa pożyczy nam pieniądze, musi się upewnić, czy posiadamy wystarczające możliwości finansowe, aby oddać dług.

Im lepsza zdolność kredytowa, tym większa pewność, że otrzymamy kredyt na korzystnych warunkach. Co zrobić, aby stać się w oczach banku rzetelnym, godnym zaufania płatnikiem?

Zadbaj o dobrą historię płatniczą

Jednym z kluczowych czynników branych pod uwagę w trakcie oceny naszej zdolności kredytowej, jest nasza dotychczasowa historia kredytowa. W tym celu bank, SKOK lub firma pożyczkowa pobiera z BIK-u (Biura Informacji Kredytowej) raport na nasz temat, w którym znajdują się zarówno informacje pozytywne (dotyczące terminowej spłaty zobowiązań), jak i negatywne (dotyczące zaległości płatniczych). Jeśli wiemy, że będziemy w niedługim czasie starać się o kredyt na mieszkanie lub zamierzamy kupić samochód na raty, powinniśmy sprawdzić, jakie informacje na nasz temat znajdują się w BIK-u. Zgodnie z prawem, możemy raz na pół roku pobrać z BIK bezpłatny raport na swój temat.

Spłać dotychczasowe zobowiązania

Osoby, które ubiegają się o kredyt mieszkaniowy, powinny zadbać o spłatę wszystkich poprzednich zobowiązań, nawet jeśli rata nie jest wysoka. Warto zlikwidować limit debetowy oraz karty kredytowe. Nawet jeśli z nich nie korzystamy, bank uwzględni je w trakcie oceny naszej zdolności kredytowej. W związku z tym, że obecnie coraz więcej instytucji pozabankowych współpracuje z BIK-iem, powinniśmy również pamiętać, aby uregulować wszelkie pożyczki online. W przeciwnym razie te pozornie niewielki zobowiązania mogą znacząco zmniejszyć nasza zdolność kredytową.

Zgromadź własny wkład

W przypadku kredytów hipoteczny wkład własny jest często warunkiem koniecznym uzyskania zobowiązania. Osoby młode, które dopiero rozpoczynają karierę zawodową nie zawsze mają możliwość odłożenia niezbędnej kwoty. Jeśli zgromadzenie oszczędności trwałoby zbyt długo, a rodzice nie mogą pomóc, warto rozważyć ustanowienie hipoteki na inną nieruchomość, niż ta, która będzie finansowana za pieniądze z kredytu. Nieruchomość nie musi należeć do kredytobiorcy, wystarczy zgoda jej właściciela.

Weź kredyt na dłuższy okres

Kredyt mieszkaniowy to zobowiązanie długotrwałe, które będziemy spłacać przez kilkadziesiąt lat. W przypadku, gdy nasza zdolność kredytowa jest niewystarczająca, możemy rozłożyć spłatę zobowiązania na dłuższy okres, aby zmniejszyć wysokość rat. Wówczas bank przyjmie mniej restrykcyjne kryteria w ocenie naszej zdolności kredytowej.

Skomentuj

Programy dla firm

  • Faktury - program do fakturowania

    Faktury - program do fakturowania

    Program Faktury skierowany jest dla małych i średnich firm, a dzięki prostej i intuicyjnej obsłudze, może być z powodzeniem używany…

Wasze komentarze