Z jakich rodzajów lokat bankowych mogą korzystać Polacy?

sobota, 29 listopad 2014 00:00 //
Oceń ten artykuł
(2 głosów)

Dostępność oferty bankowej w ostatnich latach zdecydowanie się poprawiła, dzięki czemu Polacy mogą wybierać spośród wielu różnych rodzajów, nie tylko produktów oszczędnościowych, ale również spośród olbrzymiej ilości różnych lokat. Każda z nich daje nieco inne warunki związane z otrzymywaniem odsetek, czasem trwania umowy czy nawet zabezpieczeniem naszych pieniędzy. Warto więc jak najdokładniej poznać przynajmniej kilka typów lokat bankowych, dzięki czemu o wiele łatwiej będziemy mogli odnaleźć się w gąszczu ofert bankowych.

Lokata terminowa to podstawowy produkt oszczędnościowy, oferowany przez wszystkie banki w Polsce. Jest to umowa zawierana między bankiem a klientem, który deponuje w banku swoje oszczędności na z góry określony okres czasu. W zamian za to klient otrzymuje odsetki, które przeważnie znane są już w momencie zawierania umowy. Pozwala to na najbezpieczniejsze przechowywanie własnych oszczędności.

Polisolokata to dość nowe rozwiązanie na rynku, dające jednak klientom możliwość uniknięcia konieczności płacenia podatku od zysków kapitałowych. Polisolokata składa się z dwóch części: zwykłej lokacyjnej oraz części ubezpieczeniowej.

Lokata strukturyzowana jest produktem również składającym się z dwóch części. Pierwsza z nich i zarazem największa, jest przeznaczana na zakup tzw. obligacji zerokuponowej, która gwarantuje nam odzyskanie 100% wpłacanego przez nas kapitału. Pozostała, niewielka część naszych pieniędzy trafia jednak do wyspecjalizowanych produktów wysokiego ryzyka, które dają nam jednak możliwość osiągnięcia ponadprzeciętnych stóp zwrotu. Dzięki temu możemy liczyć na wysokie dochody w przypadku sukcesu strategii, lub też co najmniej na zachowanie 100% wartości naszego kapitału.

Lokata rentierska to idealny produkt bankowy dla osób, które posiadają spore oszczędności. Zazwyczaj taka lokata gwarantuje nam wypłacanie odsetek okresowo, na przykład co miesiąc lub co sześć miesięcy. Kapitał w dalszym ciągu pracuje na nasze odsetki, z których możemy się utrzymywać. Oprocentowanie lokat rentierskich przeważnie jest nieco wyższe niż zwykłych produktów oszczędnościowych.

Lokata progresywna to stosunkowo nowy produkt oszczędnościowy, który jest już nieco trudniejszy w zrozumieniu. Tego typu lokata, trwająca przez jakiś czas, jest podzielona na poszczególne okresy, w których oprocentowanie rożni się od siebie. W pierwszym okresie jest ono najniższe i rośnie, aż do najwyższego w ostatnim okresie. Wypłata odsetek już naliczonych w zamkniętych okresach zazwyczaj nie powoduje ich utraty.

Skomentuj

Programy dla firm

  • Faktury - program do fakturowania

    Faktury - program do fakturowania

    Program Faktury skierowany jest dla małych i średnich firm, a dzięki prostej i intuicyjnej obsłudze, może być z powodzeniem używany…

Wasze komentarze