Od czego zależy czy dostaniesz kredyt?

czwartek, 01 maj 2014 20:47 //
Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Banki oraz firmy udzielające różnego rodzaju pożyczek gotówkowych, badając naszą zdolność kredytową próbują w sposób jak najbardziej precyzyjny ustalić jakie są nasze miesięczne dochody oraz wydatki. Mając takie informacje, instytucje te są w stanie ustalić ilość wolnych środków finansowych, które pozostaną nam po odliczeniu wszystkich wydatków oraz ocenić czy będziemy w stanie spłacić ratę nowego kredytu o który wnioskujemy.

Wysokość dochodów

Aby ustalić wysokość naszych dochodów, najczęściej proszeni jesteśmy o przedstawienie zaświadczenia o wysokości dochodów z miejsca pracy. Dodatkowym źródłem pozyskania informacji o dochodach, wykorzystywanym przez banki, są wyciągi z kont na które wpływają nasze pensje bądź deklaracje PIT, które składamy do Urzędu skarbowego celem rozliczenia podatku dochodowego.

Koszty utrzymania

W skład naszych miesięcznych wydatków zaliczyć należy przede wszystkim koszty utrzymania oraz koszty życia. Koszty te zależne są m.in. od miejsca zamieszkania (np. stawki czynszów mogą różnić się w zależności od danego regionu czy wielkości miasta) oraz liczby osób na utrzymaniu. Tego typu informacje pozyskiwane są na podstawie przekazanych dokumentów (zawierających adres miejsca zameldowania) oraz podanej przez klienta liczby dzieci czy innych osób pozostających na jego utrzymaniu.

Posiadane kredyty

Istotnym elementem wydatków które ponosimy w każdym miesiącu są również raty zaciągniętych już kredytów. Informacje te mogą zostać podane przez klienta podczas wnioskowania o kredyt, ale mogę też zostać pobrane przez bank z Bazy Informacji Kredytowej w trakcie badania zdolności kredytowej klienta. Trzeba bowiem wiedzieć że większość banków przekazuje do BIK informacje o kredytach zaciąganych przez ich klientów.

Banki mogą weryfikować wiarygodność swoich klientów również w oparciu o dane pobrane z innych ogólnokrajowych bazach zawierających np. informacje o posiadanych długach, czy bazach dokumentów zastrzeżonych. Szczegóły metody badania zdolności kredytowej są oczywiście tajemnicą poszczególnych banków, ale ogólna zasada jest taka, aby w maksymalny sposób ograniczyć ryzyko wystąpienia sytuacji w której klient nie może spłacić zaciągniętej pożyczki. Aby ograniczyć ryzyko poniesienia strat, banki wprowadzają nowe produkty, do których należą m.in. kredyty z ubezpieczeniem, dzięki którym pożyczka zostanie spłacona w przypadku utraty pracy czy zdrowia klienta (w zależności od wariantu i zakresu ubezpieczenia).

Skomentuj

Programy dla firm

  • Faktury - program do fakturowania

    Faktury - program do fakturowania

    Program Faktury skierowany jest dla małych i średnich firm, a dzięki prostej i intuicyjnej obsłudze, może być z powodzeniem używany…

Wasze komentarze